Nasza Fundacja bierze udział w międzynarodowej kampanii internetowej #reshaping1989, która jest częścią projektu: „Reshaping the Image of Democratic Revolutions 1989: European Contemporary Perspectives and Forgotten Lessons from the Past” - „Nowe spojrzenie na obraz rewolucji demokratycznych roku 1989: współczesne perspektywy europejskie i zapomniane lekcje z przeszłości”.
We współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność (https://enrs.eu/), której Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich jest przy tym projekcie Partnerem, zorganizowaliśmy warsztaty oraz dyskusję z młodzieżą urodzoną w XXI wieku na temat 1989 roku, wpływu transformacji ustrojowej życie obywateli zarówno w Polsce jak i innych krajach zza żelaznej kurtyny. Ponad 30 uczniów z IX Liceum Ogólnokształcącego im. K. Hoffmanowej w Warszawie obejrzało film (dostępny na kanale YouTube Documenta Zagreb: https://www.youtube.com/user/documentacentar/videos) oraz pracowało w grupach pod opieką Adama Rębacza, nauczyciela historii i Matusza Pawlikowskiego, edukatora.
Na podstawie relacji z filmu razem próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji związanej z 1989 nie tylko w Polsce ale także w Niemczech, Rumunii, Bułgarii a także Danii i Austrii. Młodzież pracowała, dyskutowała i zastanawiała się m.in. nad wybranymi kwestiami:
Jak ludzie żyli w Europie przed 1989 rokiem? Jakie były szczegóły z ich codzienności?
Z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć w tamtym okresie?
Co sprawia, że relacje ludzi, którzy doświadczyli tych wydarzeń, są tak żywe?
Z czego wynikały ograniczenia, nadzieja i strach, o których opowiadali bohaterowie filmu?
Jakie są skutki rewolucji 1989 roku?
Czy życie ludzi we wspominanych krajach zmieniło się na lepsze, czy na gorsze po 1989?
Co można uznać za „Mur Berliński” dzisiaj?
Młodzież uczestnicząca w tym wydarzeniu była bardzo aktywna, zainteresowana i zaangażowana – co widać na załączonej fotografii. To dla nas zawsze wielka radość!
Ponadto, zapraszamy 14-17 lutego br. na sesje online Międzynarodowego Forum "The Democratic Revolutions of 1989 in Popular Culture and Art". Szczegółowy program w załączeniu. W sesji wezmą udział Elżbieta Moczarska i Adam Rębacz z Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich oraz Matusz Pawlikowski, edukator historii i współpracownik Fundacji. W sesji panelowej 17 lutego zabierze głos Elżbieta Moczarska, prezeska Fundacji.
Przy tej okazji chcielibyśmy zaprezentować teksty przygotowane w ramach kampanii internetowej #reshaping1989 opisujące perspektywę i doświadczeniach innych krajów, które zostaną opublikowane w następnym poście na naszej stronie internetowej.
Partnerzy Projektu:
• Aarhus Universitet (Dania)
• BLOCKFREI – Verein für Kultur und Kommunikation (Austria)
• Centrul Roman pentru Inovatie in Dezvoltare Locala (Rumunia)
• Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (Polska)
• Hipmont – Udruženje profesora istorije Crne Gore (Czarnogóra)
• Tartu Ülikool (Estonia)
• United Societies of Balkans (Grecja)
Koordynator Projektu:
• Documenta – Centre for Dealing with the Past (Chorwacja)
Projekt współfinasowany z programu UE "Europa dla Obywateli".
Comments