top of page
moczerski2n.jpg
do góry
DSH_Nagroda-Moczarskiego-2023-mgrochocki-140.png

Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych po raz ósmy!​

Decyzją piętnastu Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego z całej Polski w 2023 roku Ołówek Moczarskiego otrzymała Marta Grzywacz za książkę Blizny. Prawdziwa historia "królików" z Ravensbruck  Wydawnictwa WAB.

Blizny. Prawdziwa historia "królików" z Ravensbrück to rzecz o nazistowskim okrucieństwie, sile przetrwania i odwadze kobiet - młodych polskich działaczek ruchu oporu, poddanych wyniszczającym eksperymentom pseudomedycznym w obozie koncentracyjnym nad jeziorem Schwedt. 

 

(...)W zderzeniu z okrucieństwem i nieznośną rzeczywistością, przebija się niesamowita solidarność, empatia i wola walki więźniarek. Młodsze z nich proszą byłe nauczycielki o tajne nauczanie pomimo głodu, zmęczenia i chorób. Kobiety wstawiają się za “królikami” i opiekują się sobą nawzajem jak tylko mogą. Tylko dzięki temu doszło do cudu - część z nich przetrwała. Kiedy rozpoczyna się proces likwidacji dowodów zbrodni niemieckich (zbliża się koniec wojny), cały obóz solidarnie buntuje się i skutecznie kryje “króliki” przed egzekucjami. 

Opowieść spisana przez Martę Grzywacz jest brutalnie szczegółowa i pozostaje w pamięci czytelnika na długo (…) Na pewno nie można jej nazwać przyjemną lekturą, ale temat, którego dotyczy jest niezwykle istotny, a forma przekazu niewyobrażalnie przejmująca. Nie tylko nie daje odpowiedzi, na dręczące nas pytanie: jak do tego mogło dojść, ale stawia wiele innych i zmusza do refleksji.

fragment recenzji: Olga Kosowska LXIV LO im. S. I. Witkiewicza w Warszawie

Autorka spotkała się z młodzieżą w Domu Spotkań z Historią, opowiedziała o pracy nad książką i specyfice gatunku jakim jest reportaż historyczny.   Na gali wręczenia Nagród Historycznych m. st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego w Bibliotece Narodowej Marta Grzywacz odebrała Ołówek Moczarskiego z rąk uczniów zrzeszonych w Klubach. 

fot. Mateusz Grochocki, DSH

DSH_Nagroda-Moczarskiego-2023-mgrochocki-092.jpg
DSH_Nagroda-Moczarskiego-2023-mgrochocki-093.jpg
DSH_Nagroda-Moczarskiego-2023-mgrochocki-142.jpg
o klubach

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego stymulują modę na czytanie książek historycznych wśród uczniów szkół średnich.

W salach Domu Spotkań z Historią i Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie pełnych młodych ludzi - uczniów z kilkunastu szkół z małych i dużych miast w Polsce – po raz kolejny zapanuje atmosfera ekscytacji towarzyszącej intelektualnemu wyzwaniu. Członkowie Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego wybiorą swojego laureata spośród 10 kandydatów typowanych wcześniej przez jury „dużej” Nagrody Moczarskiego. Już po raz kolejny - w 2019 po raz czwarty – wręczyliśmy Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. Czy wybór Klubów będzie zgodny z jury "dużej" Nagrody Moczarskiego? Możliwe, ale trzeba będzie spierać się na wcześniej przygotowane przez szkolny klub argumenty na forum.

Zjazd Klubów w Warszawie jest finałem trwającej ponad dwa miesiące pracy nauczyciela opiekującego się Klubem oraz uczniów. Dziesięć najnowszych książek historycznych, które członkowie Klubów czytają, to spektrum tematów rocznicowych, kolejnych tytułów z serii, debiutów i prac naukowych. Są książki łatwe i trudne. W każdym klubie trwają rozmowy, uczniowie recenzują i oceniają, nauczyciel wybiera fragmenty książek przydatne do lekcji. Wszystko to, aby stymulować modę na czytanie książek historycznych.

Rozmowy rówieśników w Młodzieżowych Klubach Historycznych, zarówno w szkole, jak i na spotkaniu w Warszawie, ich opinie i wnioski z poprzednich lat pokazują, że historię w szkole można oswoić.

W Klubach robimy to, na co nie ma czasu na lekcji historii lub języka polskiego. Na temat Grzegorza Przemyka, Ireny Sendlerowej czy Ludwika i Hanny Hirszfeldów nauczyciel goniący z realizacją programu może wspomnieć na lekcjach często jednym zdaniem. Między innymi dzięki nagrodzie Klubów w 2017 r., jednej z wielu nagród, którą zdobył Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, historia tego rówieśnika Klubowiczów ponownie nabrała znaczenia dla młodego pokolenia czytelników. Tak samo laureatka Nagrody MKH w 2018 roku, bohaterka książki Anny Bikont "Sendlerowa. W ukryciu" zdobyła serca i uznanie młodzieży. A książka Urszuli Glensk "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew", nagrodzona przez młodzież w 2019 roku, wzbudziła zainteresowanie opowieścią o pracy i dążeniach pary niezwykłych naukowców na przestrzeni dwóch wojen, czasach Holokaustu i stalinizmu, dobrobytu i getta, kariery i dyskryminacji.

Klubowe spotkania młodzieży z najnowszymi książkami historycznymi pozwalają obalać mity, zdejmować bohaterów z pomnikowych cokołów, eksponować zapomniane tematy i upamiętniać anonimowe postaci. Jednym zdaniem: włączać młodych ludzi w tworzenie historii. Kluby przydają się także nauczycielom jako inspiracja do dalszej pracy, możliwość spotkania się z autorami książek i wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami.

Klubowicze wręczają od 2016 roku swoją nagrodę podczas uroczystej gali Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w Warszawie. Jest nią "Ołówek", statuetka pasująca do "Temperówki Kazimierza Moczarskiego".

>>> Regulamin Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego

nagroda

Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych

2022

Laureatką Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego w 2022 roku została Katarzyna Surmiak-Domańska za książę pt. "Czystka" wydaną przez Wydawnictwo Czarne. 

20221125-Radek Zawadzki-Gala Młodzieżowych Klubów Historycznych--046.jpg

Czystka" to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.

20221125-Radek Zawadzki-Gala Młodzieżowych Klubów Historycznych--055.jpg
20221125-Radek Zawadzki-Gala Młodzieżowych Klubów Historycznych--067.jpg

2021

3 grudnia 2021 roku młodzież z 11 szkół średnich, w tym trzech warszawskich, ogłosiła, że „Ołówek Kazimierza Moczarskiego” trafi do Karoliny Sulej za książkę Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady (Wydawnictwo Czerwone i Czarne).

„Jestem przeszczęśliwa, że to właśnie młodzi, którzy będą pisać własne książki, prowadzić własne badania i szukać własnych języków, docenili to, w jaki sposób opowiedziałam historię i herstorię obozów koncentracyjnych i zagłady – mówiła Karolina Sulej po otrzymaniu nagrody. „I że ten temat, choć tak trudny, znalazł do nich drogę i przemówił. Dzięki Wam wielkie. Ołówek stanie na zaszczytnym miejscu w moim domu. Jest piękny”.

 

Nagrodzona książka koncentruje się na temacie ubrań w obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej. „Więźniowie mówili, że nie są godni, by w ogóle cierpieć. Bo kto się będzie przejmował taką nieosobą odzianą w szmaty?" - mówiła w jednym z wywiadów Karolina Sulej. Rozmowy z ocalałymi i studiowanie archiwaliów pozwoliło dostrzec, że ubranie - jego rodzaj, krój, czystość - było dla więźniów narzędziem przeżycia i ocalenia własnej tożsamości. Ale obozy to nie tylko pasiaki, ale także esesmańskie mundury, które miały być emanacją siły i dominacji. Autorka nie poprzestała na doświadczeniu obozowym, lecz prześledziła dalsze losy ubrań: o ile pasiaki to wciąż tabu, mundury z trupią czaszką, pozbawione politycznego kontekstu, stały się erotycznym fetyszem, po który chętnie sięga popkultura.

2020

Zwycięzcą V edycji Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego został Grzegorz Gauden za książkę Lwów - kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918, Universitas 2019.

Doroczne spotkanie klubowiczów i wybory laureata Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego odbyły się w tym roku on line 11 grudnia 2020. Młodzież również spotkała się na platformie zoom z Grzegorzem Gaudenem, autorem wybranej przez młodzież książki laureatki.

Książka, która niedawno została przetłumaczona na ukraiński, jest opisem pogromu, którego na żydowskich mieszkańcach dopuścili się polscy sąsiedzi i żołnierze. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęło co najmniej 70 osób, a kilkaset zostało rannych.

>>> youtube.com

>>> facebook.com

2019

Laureatką IV edycji Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego została Urszula Glensk za książkę Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, Universitas, 2018.

Podczas czwartego, dorocznego, ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieżowych Klubów Historycznych w Warszawie - 8-10 grudnia 2019 roku - młodzież z 12 Klubów MKH wybrała swoją książkę laureatkę 2019 „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” autorstwa Urszuli Glensk. Klubowicze podczas warsztatów edukacyjnych w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie m.in grali w grę edukacyjną „Moczarski w sześciu słowach”, przygotowaną przez grupę związanych z Fundacją absolwentów MKH, brali udział w zajęciach plastycznych gdzie tworzyli kolaże na podstawie fragmentów archiwalnych wydań „Kuriera Polskiego”, a także spotkali się z redaktorem Marianem Turskim w redakcji tygodnika „Polityka” oraz z pisarzem Józefem Henem w Domu Spotkań z Historią.

Na uroczystej gali w dniu 9 grudnia 2019 r. młodzież wręczyła Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych 2019 - statuetkę „Ołówek Kazimierza Moczarskiego”.

A następnego dnia po uroczystościach spotkali się z laureatkami: Nagrody Historycznej miasta stołecznego Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – Olgą Linkiewicz, autorką książki „Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym” oraz z Urszulą Glensk laureatką Nagrody MKH im. Kazimierza Moczarskiego 2019 za książkę „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew.”

>> List p. Urszuli Glensk do uczestników Młodzieżowych Klubów Historycznych (doc)

2018

W tym roku Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych otrzymała Anna Bikont za książkę Sendlerowa. W ukryciu Wydawnictwa Czarne.

Członkowie Młodzieżowych Klubów Historycznych już trzeci raz spotkali się w Warszawie, aby się poznać nawzajem, rozmawiać o książkach, uczestniczyć w spotkaniach z autorami, zwiedzić Warszawę i wybrać laureata klubowej Nagrody.

Członkowie Klubów wręczyli Nagrodę autorce na gali w Pałacu Rzeczypospolitej tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego za rok 2018.

W spotkaniu MKH w Warszawie w dniach 6-8 grudnia uczestniczyli uczniowie szkół z Radomia, Polic, Łodzi, Strzelina, Zawadzkiego, Suwałk, Darłowa, Krosna i Warszawy wraz z nauczycielami. Gospodarzem spotkania był Dom Spotkań z Historią. Pierwszego dnia wszyscy zagrali w grę edukacyjną „Moczarski w sześciu słowach”, przygotowaną przez absolwentów Klubów z 2016 roku: Mateusza Pawlikowskiego, Annę Adamczyk, Bartosza Saładyka i Wojciecha Mroza.

Następne dni to spotkania z: Pawłem Smoleńskim, autorem książki „Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła” Wydawnictwa Czarne, Krzysztofem Potaczałą, autorem książki „To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów” wydawnictwa Pruszyński i s-ka, oraz prof. Jerzym Kochanowskim, który napisał „Rewolucję międzypaździernikową. Polska 1956-57” wydaną przez Znak Horyzont. Na specjalne spotkanie w sobotę rano przybyła też nagrodzona przez młodzież Anna Bikont.

na ten tekst należy skopiować (z wcześniejszej części strony), wkleić i uzupełnić zdjęciami (po kliknięciu na galerię i przycisku "edytuj media" galerię

fot. Radek Zawadzki/DSH

2017

Laureatem II edycji Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego został Cezary Łazarewicz i jego książka Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka,Wydawnictwo Czarne 2016

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wybrali swego laureata z 10 nominacji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2017.

Książkę laureatkę wybrała młodzież podczas II Zjazdu Klubów w Domu Spotkań z Historią w Warszawie w dniach 1 - 3 grudnia 2017 r.


Ogłoszenie werdyktu Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego 2017 odbyło się 9 grudnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie z udziałem młodzieży, przedstawicieli Młodzieżowych Klubów Historycznych, autorów nominowanych książek i zaproszonych gości. Cezary Łazarewicz, zwycięzca Nagrody Klubów 2017 otrzymał dyplom i statuetkę: „Ołówek Kazimierza Moczarskiego”, autorstwa Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Partnerem projektu jest Fundacja PZU.

Co roku młodzież ze wszystkich Młodzieżowych Klubów Historycznych im Kazimierza Moczarskiego spotyka się podczas Zjazdu Klubów w Warszawie, aby wybrać najlepszą w jej ocenie książkę historyczną spośród 10 nominacji do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Oprócz wyboru laureata na najlepszą książkę historyczną 2016 roku w ocenie młodzieży ponadgimnazjalnej, program kolejnych dwóch dni zjazdu obejmował m.in. spotkania z autorami książek nominowanych w 2017 roku – Marcinem Napiórkowskim Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014 oraz Piotrem Lipińskim Cyrankiewicz Wieczny premier.

Maciej Gablankowski, dyrektor wydawniczy Znak Horyzont, poprowadził warsztat przybliżający pracę wydawcy książek historycznych, a Kamil Janicki, redaktor naczelny portalu TwojaHistoria.pl, opowiedział o pracy redaktora serwisu historycznego i specyfice pisania o historii w Internecie. Uczestnicy zjazdu odwiedzili także Muzeum Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszystkie spotkania odbyły się w warszawskim Domu Spotkań z Historią, który jest współorganizatorem projektu. W zjeździe wzięło udział ok. 70 uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami, nauczycielami szkół biorących udział w projekcie z mniejszych i większych miast w Polsce.

Fundacja zapewniła każdemu Klubowi komplet dziesięciu książek nominowanych do Nagrody, dzięki czemu uczniowie mogli zapoznać się ze wszystkimi pozycjami, mieć do nich ciągły dostęp w trakcie pisania tekstów recenzenckich i później w szkolnej bibliotece.

 

>> Program II Zjazdu Młodzieżowych Klubów Historycznych (pdf)

>> Informacja prasowa II Zjazd MKH (pdf)

>> 2018 Regulamin Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych (pdf)

na ten tekst należy skopiować (z wcześniejszej części strony), wkleić i uzupełnić zdjęciami (po kliknięciu na galerię i przycisku "edytuj media" galerię

fot. Ola Drutkowska

2016

Laureatem I edycji Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych został amerykański historyk, Timothy Snyder i jego książka Czarna ziemia. Holocaust jako ostrzeżenie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2015.

W dniach 2-3 grudnia 2016 roku, podczas pierwszego zjazdu Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego w Warszawie, młodzież wyłoniła najlepszą w jej ocenie książkę historyczną wybraną spośród 10 nominacji do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2016. Do Warszawy, na zaproszenie Fundacji, przyjechało ponad 70 uczestników Zjazdu, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, członków Klubów wraz z ich nauczycielami.

Zadaniem Klubów działających pod opieką nauczyciela, jest poznanie najnowszych tytułów literatury historycznej dotyczących historii Polski po 1918 roku oraz przyznanie nagrody dla najciekawszej, zdaniem młodzieży, książki spośród nominowanych do tegorocznej Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Fundacja zapewnia każdemu Klubowi komplet dziesięciu książek nominowanych do Nagrody, dzięki czemu uczniowie mogą się zapoznać ze wszystkimi pozycjami, a także mieć do nich ciągły dostęp w trakcie pisania tekstów recenzenckich.

Spotkanie Klubów miało charakter edukacyjno-warsztatowy, odbywało się w Domu Spotkań z  Historią w Warszawie, siedzibie partnera edukacyjnego projektu, z udziałem historyków i edukatorów. Anna Machcewicz i Piotr Lipiński poprowadzili specjalnie przygotowane zajęcia edukacyjne pt. „Warsztat badawczy historyka i reportera” dotyczące warsztatu a także oceny, selekcji i  interpretacji źródeł historycznych. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie członków Klubów z Alexandrą Richie, laureatką Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2015 roku za książkę Warszawa 1944. Tragiczne powstanie. Spotkanie wraz z dyskusją na temat książki i warsztatu badawczego autorki odbyło się w Collegium Civitas. partnera edukacyjnego Zjazdu Klubów.

Ogłoszenie werdyktu Młodzieżowych Klubów Historycznych miało miejsce podczas uroczystej Gali Nagrody Moczarskiego 2016 w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wręczana w tym roku po raz pierwszy Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego to pasujący do temperówki „Ołówek”, autorstwa Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

polska na mapie europy

Polska na mapie Europy

W listopadzie ​2017 r. ​odbyło się spotkanie młodzieży ​licealnej z Warszawy​ i Łodzi​ z profesorem Andrzejem Nowakiem, laureatem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2016 roku za książkę "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement". Tematem spotkania była "Polska na mapie Europy" i wizerunek Polski w Europie przed i po II wojnie światowej. ​
Po wykładzie profesora Andrzeja Nowaka oraz dyskusji z młodzieżą na temat najnowszej historii Polski, uczniowie brali udział w przygotowanym dla nich warszta​cie​ z użyciem map konturowych Polski. ​C​elem​ warsztatu​ było kształtowanie umiejętności analizy źródła historycznego, jakim jest mapa. Uczestnicy​, w grupach mieszanych​,​ mieli za zadanie nadać tytuł mapie oraz stworzyć legendę do mapy konturowej Polski. Najładniejsze i bezbłędne mapy zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu wraz z nazwiskami autorów.​​
​W spotkaniu brała udział młodzież z IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie oraz- VI LO im. Gabriela Narutowicza w Łodzi. ​
Partnerem wydarzenia była Fundacja PKO BP.

pkobp_logo.png

Szkoły, przy których działają Młodzieżowe Kluby Historyczne:

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
ul. Listopadowa 70, 43-319 Bielsko-Biała
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Bogusława Leś


II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Ul. Przemysłowa 22, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Jarosław Musiał


VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja
ul. Grodzka 60, 31-044 Kraków
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Paweł Rogala


I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika 
ul. Piotra Skargi 2 38-400 Krosno
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Beata Wygonik-Wronka


II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza
ul.  Nowa 11/13, 91-867 Łódź
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Antoni Markiewicz 


Zespół Szkół im. Igancego Łukasiewicza
ul. Siedlecka 6, 72-010 Police
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Dorota Kobylińska-Huk


VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego
ul. J. Kilińskiego 25, 26-639 Radom
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Iwona Grześkiewicz


Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Jana Pawła II 23, 57-100 Strzelin  
Nauczyciel/Opiekun Klub: Jolanta Burtin

Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach
ul. Sejneńska 33, 16-400 Suwałki
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Magdalena Jaśkiewicz


Zespół Szkół w Szczekocinach
ul. Spacerowa 12, 42-445 Szczekociny
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Mirosław Skrzypczyk


Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I
ul. Krótka 1, 47-120 Zawadzkie
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Arkadiusz Baron


LXIV Liceum Ogólnokształcące im. S. I. Witkiewicza 
ul. Elbląska 51, 01-737 Warszawa
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Grzegorz Kozłowski 


IX Liceum Ogólnokształcące im. K. Hoffmanowej
ul. Hoża 88, 00-682 Warszawa 
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Alina Lachowska


II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego
ul. Myśliwiecka 6, 00-459 Warszawa
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Marzena Leśniewska


DobraTU Liceum Ogólnokształcące im. Tosi Kozłowskiej
ul. Ostroroga 18, 01-163 Warszawa
Nauczyciel/Opiekun Klubu: Jacek Staniszewski

szkoły

Autorskie spotkania z młodzieżą

Fundacja jest organizatorem spotkań autorów nominowanych książek z młodzieżą, uczniami szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, przy których działają Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego.

Kalendarium spotkań 2016

8 listopada 2016 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Brzezieckim, nominowanym do Nagrody Historycznej im.  Kazimierza Moczarskiego 2016 za  książkę Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera.

18 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i I Liceum ogólnokształcącym im. Mieszka I w Zawadzkiem gośćmi spotkania z uczniami należącymi do Młodzieżowego Klubu Historycznego byli Elżbieta Moczarska, córka Kazimierza Moczarskiego i założycielka Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich oraz Adam Rębacz, koordynator Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

25 listopada 2016 roku Andrzej Wielowieyski poprowadził spotkanie i dyskusję na temat książki Losowi na przekór z młodzieżą IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie .

28 listopada 2016 roku miało miejsce spotkanie Młodzieżowego Klubu Historycznego w VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu z Anną Machcewicz, autorką książki Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980 nominowanej do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2016.

6 grudnia 2016 roku w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie odbyło się spotkanie oraz dyskusja młodzieży z Aleksandrą Hnatiuk na temat książki Odwaga i strach, nominowanej do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2016 .

8 grudnia 2016 roku Joanna Beata Michlic była gościem spotkania z młodzieżą LXIV LO im. St. Witkiewicza w Warszawie, którego tematem była nominowana do Nagrody Moczarskiego 2016 książka Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych.

Informacja prasowa: 16.11.2016
Informacja prasowa: Radom 28.11.2016
Informacja prasowa: Andrzej Brzeziecki Poznań
Radom. Lekcja żywej historii w „Kochanowskim” (echodnia.eu)
Spotkanie z autorką książki o proteście na Wybrzeżu (radioplus.com.pl)

recenzje

2016

Pierwsza zdrada Zachodu.
1920 - zapomniany appeasement

Andrzej Nowak

Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980

Anna Machcewicz

Losowi na przekór

Andrzej Wielowieyski

Pierwsza zdrada Zachodu.
1920 - zapomniany appeasement

Andrzej Nowak

Polska w polityce zagranicznej Litwy
w latach 1938-1939

Audrius A. Žulys

Kobiety, komunizm i industrializacja
w powojennej Polsce

Małgorzata Fidelis

Budowanie Polski Ludowej.
Robotnicy a komuniści 1945-1950
Padraic Kenney

Odwaga i strach Ola Hnatiuk

Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie

Timothy Snyder

Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera

Andrzej Brzeziecki

Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce
od roku 1880 do czasów obecnych Joanna Beata Michlic

bottom of page